اصلاح طرح لبخند و زیبایی دندان

به یقین یکی از جلوه های گویا و لطیف در انسان لبخند زیبا و دلنشین اوست. زیبایی لبخند، حاصل هماهنگی و هارمونی اجزاء صورت و شکل دندان هاست. برای رسیدن به این هماهنگی شاید لازم باشد تغییراتی در فرم لثه، طول دندان، فاصله دندانها و برجستگی دندانها ایجاد شود تا در نهایت لبخندی زیبا حاصل آید. در واقع روابطی میان اجزای صورت، اندازه  هر عنصر، رنگ و شکل آنها در ترکیب با یکدیگر وجود دارد که رعایت تناسبات این روابط چهره را خواستنی و زیبا می کند.

یک دندانپزشک زیبایی باید این اجزاء و روابط بین آنها را بشناسد و به آنها دقت کند. اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند مجموعه ای از درمانهای زیبایی را در بر می گیرد تا به ایجاد لبخندی زیبا منجر گردد.

این درمانها شامل بلیچینگ، لمینیت یا لامینیت، ونیر یا کامپوزیت ونیر، روکش های فول سرامیک و غیره است، تا توسط آنها رنگ، شکل، فرم، موقعیت و سایر موارد را اصلاح کنیم و لبخندی زیبا و جذاب را به بیمار هدیه بدهیم. یک نکته دیگر در اصلاح طراحی لبخند آن است که این درمان تنها در افرادی که دارای دندانهای خراب، شکسته، نامرتب و تغییر رنگ یافته هستند، انجام نمیشود بلکه در کسانی که دندانهای خوب و سالمی دارند نیز گاهی با تغییراتی کوچک در فرم و یا سفید کردن دندانها می توان تغییر مثبت چشمگیری را در ظاهر شخص ایجاد نمود.

اصلاح طرح لبخند چیست؟


به منظور انجام اصلاح طرح لبخند، ظاهر صورت، رنگ پوست، دندان (رنگ، طول، عرض، شکل و نمای دندان )، بافت لثه و لب ها برای ایجاد یک طرح لبخند زیبا در نظر گرفته می شود. اصلاح طرح لبخند دندان به دلایل مختلف و با روش های متفاوتی توسط دندانپزشک زیبایی، صورت می گیرد. مراقبت‌هاي خانگي و رعايت بهداشت دهان و دندان، در کنار مراجعه منظم به دندانپزشک به تعداد حداقل دو بار در سال، اهميت بسيار زيادي در سلامت دندان‌ها دارد.

مسواک زدن و کشيدن نخ دندان، مهمترين عادت‌هاي روزانه براي سلامت و بهداشت دهان و دندان هستند. مسواک زدن و کشيدن نخ دندان به روش صحيح و اصولي، نه تنها دندان‌ها و لثه‌ها را در برابر بيماري محافظت مي‌کند، بلکه جمعيت باکتري‌هاي بيماري‌زايي که عامل بروز ساير بيماري‌ها در بدن مي‌شوند را نيز کاهش مي‌دهد.

ونیر دندان در طول سال‌های گذشته بطور چشمگیر توسعه پیدا کرده است. به این ترتیب امروزه از سیستم‌های جدیدتر ونیر دندان که با استفاده از مواد پرسلاین ساخته شده و بسیار شبیه به مینای دندان هستند، برای رفع مشکلات ظاهری دندان‌ها استفاده می‌شود.

این شرایط به معنی این است که لامینت دندان به صورت یک جسم خارجی در دهان قابل تشخیص نبوده و به خوبی با طرح لبخند فرد هماهنگ می‌شود. سیستم‌های مدرن ونیر دندان همچنین  نیازمند ایجاد تغییر زیاد در وضعیت دندان‌ها برای کار گذاشتن نیستند. در حقیقت مینای دندان از اهمیت زیاد در حفظ سلامت دندان برخوردار بوده و لازم است تا حد ممکن با استفاده از سیستم‌های مدرن بدون وارد شدن آسیب به مینا امکان دستیابی به نتایج درمانی و زیبایی مورد نظر بیمار فراهم شود.

خدمات طراحی لبخند


طراحی لبخند علاوه بر جذابتر کردن لبخند، سلامت عمومی را نیز بهبود می‌بخشد. بخش مهمی از طرح لبخند دندان به مشکلات زیربنایی و اصلی، مانند پوسیدگی دندان، می‌پردازد، بنابراین لبخند زیبا هم نشانه جذابیت است و هم نشانه سلامتی. بیمار و متخصص زیبایی دندان پس از بازیابی سلامت دهان و دندان یکی از درمان‌های زیبایی زیر را با توجه به شرایط انتخاب می‌کنند:

  • ایمپلنت های دندان: ایمپلنت جایگزین دائمی و بلند مدت دندان از دست رفته است. ایمپلنت دندانعلاوه بر شباهت و عملکردی مشابه دندان طبیعی یکپارچگی و ساختار صورت را نیز حفظ می‌کند که برای انجام آن باید نزد متخصص ایمپلنت مراجعه کنید. ایمپلنت دندان نوعی دندان مصنوعی است که برای حمایت از بازیابی دندان یا دندان های از دست رفته استفاده می شود و می تواند به توقف یا جلوگیری از بین رفتن استخوان فک کمک کند. عمل جراحی ایمپلنت دندان یک نمونه از عمل های جراحی است که  در آن از اعضای مصنوعی و پروتز ثابت برای بازیابی سلامتی بیمار استفاده می شود، اما با این وجود این عمل جراحی یک شکل از جراحی زیبایی دندان نیز هست.
  • تاج دندان: تاج‌ پرسلن (سرامیکی/ چینی) بهترین روش ترمیم شکستگی، ترک خوردگی یا لب‌پریدگی دندان است. این روکش‌ها با ظاهر طبیعی‌شان نقص دندان‌ها را کاملاً می‌پوشاند.
  • سفید کردن دندان‌ها: ما با بهره‌گیری از مؤثرترین و نوین‌ترین سیستم‌های موجود سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ)، روش‌های درمان در منزل و در مطب را به بیماران ارائه می‌دهیم. سفید کردن دندان ممکن است بعد ار انجام  مراحل ارتودنسی از جمله ارتودنسی سریع بر اثر تجمع پلاک دندان بر روی دندان ها  نیاز باشد . بنابراین شما باید برای رسیدن به این هدف به دنبال روشبلیچینگ دندان که ویژگی های زیر را داراست باید باشید: ۱٫ سریع و راحت باشد. ۲٫ ماندگاری همیشگی داشته باشد. ۳۳٫ باعث حساس شدن دندان ها نشود. ۴٫ به ریشه و مینای دندان آسیب نرساند. ۵٫ توسط دندانپزشک زیبایی انجام پذیر باشد.
  • روکش پرسلن (سرامیکی/ چینی): این روکش‌های بسیار باریک همرنگ دندان به طور سفارشی برای هر بیمار متناسب با سطح‌های جلویی دندان به گونه‌ای ساخته می‌شود که اندازه و شکل دلخواه پدید بیاید. لمینیت دندان راه حل ایده‌آلی برای ترمیم دندان لب پریده و تغییر رنگ داده محسوب می‌شود. باندینگ کامپوزیت دندان ، درمانی بسیار کم‌هزینه است که می‌تواند در مدت زمانی به  کوتاهی یک جلسه‌ی درمانی، تغییرات گسترده‌ای را در لبخند شما ایجاد کند. باندینگ کامپوزیت به موادی همرنگ دندان اطلاق می‌شود که از ترکیب رزین‌های پلاستیکی و یک پرکننده‌ی شیشه‌ای بدست می‌آیند. مواد شیشه‌ای بکار رفته در این ترکیب، استحکام و شفافیتی شبیه‌ به یک دندان طبیعی را برای این کامپوزیت‌ها ایجاد می‌کنند. هزینه کانپوزیت ونیر به نسبت درمان های دیگر لبخند زیبا بسیار مناسب است .
  • صاف و مرتب کردن: برای داشتن لبخندی زیبا دیگر لازم نیست سال‌ها سیم‌های فلزی را بر روی دندان‌هایتان تحمل کنید. امروزه با بهره‌گیری از ارتودنسی‌ های نامرئی گوناگون می‌توان تنها ظرف چند ماه دندان‌هایی صافتر و لبخندی خوشایندتر داشت.

چه کساني مي‌توانند از فرایند طراحی لبخند استفاده کنند؟


چنانچه هر یک از موارد زیر باعث ناراحتی و خجالت‌ شما شده است، می‌توانید از فرایند طراحی لبخند بهره بگیرید:

  • تغییر رنگ دندان
  • پوسیدگی و یا لب پر شدن دندان
  • دندان کج
  • فاصله بین دندان‌ها
  • نداشتن دندان

اهداف طرح لبخند


بر اساس نظريه پيتر داوسون (Peter Dawson) هدف از درمان جامع زيبايي، ايجاد سيستم جونده متعادلي است که در آن دندان­ها، بافت­هاي نرم، عضلات، ساختار استخواني و مفاصل در هارموني و هماهنگي کامل با هم قرار گرفته و عمل کنند. نکته بسيار مهم که بايد در زمان برنامه ­ريزي براي طرح درمان زيبايي، بدان توجه داشت اين است که، طرح لبخند جزئي از رويکرد جامع براي درمان بيمار در نظر گرفته ­شود.

به بيان ديگر طرح لبخند پروسه‌اي مجزا از درمان همه­ جانبه و کامل بيمار تلقي نمي‌­شود بلکه بايد در هماهنگي کامل با نيازهاي درماني بيمار باشد. براي آن‌که نتيجه درمان، موفقيت‌آميز باشد و سلامت و فانکشن (عملکرد) سيستم جونده را موجب شود لازم است درک درستي از روابط متقابل ميان تمام ساختارهاي حمايت ­کننده دهان شامل عضلات، استخوان­ها، مفاصل، بافت­هاي لثه­اي و اکلوژن، وجود داشته باشد.

هزینه و قیمت


بسته به نوع درمان لازم برای رسیدن به اهداف مورد نظر هزینه اصلاح طرح لبخند متفاوت می باشد. با توجه به این که درمان مورد نیاز با توجه به خواسته های هر بیمار به صورت سفارشی انجام می شود، دندان پزشک زیبایی می تواند به شما یک ایده درباره هزینه های درمان پس از ارزیابی دقیق ویژگی های مورد نظر در طرح لبخند ارائه دهد. علاوه بر این وجود هر گونه مشکلات سلامت دهانی که نیاز به درمان قبل از اصلاح طرح لبخند داشته باشد نیز می تواند بر قیمت اصلاح طرح لبخند تاثیر  گذارد، هر چند این درمان ها برای اصلاح موفقیت آمیز طرح لبخند لازم و ضروری هستند.

موسسه ارائه دهنده خدمات بیمه ممکن است بخشی از هزینه های مربوط به روش های دندانپزشکی را پوشش می دهد و به همین خاطر لازم است شما قبل از شروع درمان درباره این موضوع با موسسه بیمه خود صحبت نمایید.

اصلاح طرح لبخند دندان به منظور حصول لبخند زیبا برای بیمار صورت می گیرد، که شامل روش های درمانی مورد نیاز برای سلامت دندان ها می باشد، این روش ها ممکن است شامل جراحی در صورت نیاز برای ترمیم دندان نیز باشد. دندانپزشک ابتدا انتظارات شما را برای طرح لبخند مورد نظرتان بررسی می کند و سپس اقدام به درمان مناسب برای این منظور می کند. حصول نتیجه مناسب تا حد زیادی بستگی به مهارت و تجربه دندانپزشکتان در این زمینه دارد.

منابع:

دکتر فلاح
تبسم مهر
سیمادنت
کلینیک محتشم
کلینیک سروش

دسته‌بندی نشده

پاسخ دهید

دیدگاه
نام*
ایمیل*
وب سایت*