جرم‌گیری دندان، روش و هزینه

در واقع جرم دندان متشکل از رسوباتی است که روی سطح دندان‌ها و لثه تشکیل می‌شود و باعث ایجاد بوی بد دهان شده، رنگ و سلامت دندان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد مانند سیاهی دندان کودکان که می‌تواند به پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه منجر شود. پلاکی که روی دندان ها باقی می ماند در نهایت سفت و به جرم تبدیل می شود که با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به تنهایی بر طرف نمی شود.

جرم گیری دندانها و بروساژ یک روش پاکسازی عمیق است که یک دکتر زیبایی دندان خوب با استفاده از آن جرم های رو و زیر خط لثه برطرف می کند و جرمگیری پشت دندان را نیز انجام می دهد.جرمگیری دندان فواید و مزایای زیادی دارد، زیرا جرم های روی دندان باعث می شود که دندان ها بیشتر در معرض پوسیدگی قرار بگیرند. جرم های روی  دندان همچنین باعث التهاب لثه می شود.

جرم گیری چیست؟


در واقع جرم گیری دندان فرآیند پاکسازی دندان ها و سفید کردن و بليچينگ دندان  با ابزارهای دندانپزشکی یا استفاده از یک دستگاه فراصوت (التراسونیک) است که به این فرآیند کمک می کند. جرمگیری دندان معمولا همراه با فرآیندی که صاف کردن ریشه دندان که هر گونه زبری را در سطح دندان صاف می کند، صورت می گیرد. پس از جرم گیری و پاکسازی ریشه دندان، دندان ها در برابر پلاک مقاوم تر هستند و لثه ها می توانند به وضعیت  سالم و صورتی رنگ معمول خود بر گردند. پاکسازی معمول پلاک های چسبناک بالای خط لثه را از بین می برد، درحالی که جرم گیری باعث از بین رفتن پلاک های سفت یا جرم در رو یا زیر خط لثه و بلیچینگ دندان می شود.

مراحل


در ادامه مراحل و چگونگی از بین بردن جرم دندان را شرح خواهیم داد.

مرحله اول:جرم گیری و کورتاژ لثه

دو روش اصلی برای از بین بردن جرم دندان وجود دارد، البته بعضی از دندان‌پزشکان از هر دو روش استفاده می کنند. در ادامه این دو روش شرح داده می شود.

  • جرم‌گیری با ابزارهای دستی

دندان‌پزشک شما در این حالت از یک جرم‌گیر دندان استفاده می‌کند و به صورت دستی پلاک‌های موجود روی دندان را از بین می‌برد. ار آنجا که دندانپزشک توانایی مشاهده پلاک‌ها را ندارد، مجبور است از حس لامسه خود برای شناسایی نواحی ایجاد پلاک و رسوب بر روی  دندان‌ها استفاده کند.

  • جرم‌گیری با ابزارهای اولتراسونیک

ابزار جرمگیری دندان اولتراسونیک پلاک‌ها را از روی دندان شما با لرزش یک سر فلزی، پاک می‌کند، در این روش از اسپری کردن آب برای شستن پلاک‌ها از روی دندان و سرد نگهداشتن سر دستگاه استفاده می‌شود.

  • کورتاژ لثه

زمانی که با درمان جرم دندان و پلاک دندان ها، همچنان عوامل ایجاد عفونت در بافت اپیتلیوم (بافت پوششی) لثه‌ای اطراف دندان باقی  بماند، با انجام کورتاژ لثه ای می‌توان درمان را انجام داد. لیزر با حذف بافت اپیتلیوم عفونی و حفظ بافت همبند سالم در لایه‌های زیرین، موجب می‌شود که بافت لثه‌ای سالمی ساخته شود.

در این کلینیک جرم گیری و جرم گیری عمیق دندان‌ها معمولا در دو تا چهار جلسه انجام می‌گیرد. دندان پزشک برای این که احساس درد نکنید، لثه‌ها را با استفاده از بی حسی موضعی بی حس می‌کند. در هر جلسه یک چهارم دهان و به مدت ۴۵۵ دقیقه تحت درمان قرار می گیرد. در صورتی که بیماری لثه پیشرفته نباشد، جرم گیری در یک جلسه به طور کامل انجام می‌گیرد.

مرحله دوم: بروساژ دندان

احتمالا شما هم واژه بروساژ دندان را همراه با جرمگیری دیده یا شنیده‌اید. دندانپزشکان با آغشته کردن دندان‌ها به خمیر مخصوص و استفاده از وسیله ای چرخشی که یک برس به سر آن بسته شده است، اقدام به بروساژ سطوح دندانی می‌کنند، این کار معمولا بعد از جرمگیری دندان و برای به وجود آوردن سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند و سفید کردن دندان ، استفاده می‌شود.

مرحله سوم: صیقلی کردن دندان باAirFlow

صیقلی کردن دندان با Airflow روشی ایده ال برای از بین بردن لک و تغییر رنگ ناشی از کشیدن سیگار و قلیون، مصرف چای و قهوه است، زیرا علاوه بر سفید شدن دندان‌، به طور کامل پلاک دندانها را از بین می‌برد. از این روش برای پاکسازی و باز کردن فیشرها قبل ازشیار بندی دندان استفاده می‌شود. این روش جرمگیری دندان با صیقل دادن دندان بدون تماس مستقیم، فشار و گرما باعث بهبود وضعیت دندان‌های بیمار می‌شود و نسبت به دیگر روش‌های درمانی پریودنتال برتری دارد. در این روش، یک اسپری هوا و سدیم بی کربنات و جت آب برای برطرف کردن پلاک و لکه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این روش بیمار دردی را حس نخواهد کرد.

درمان با لیزر


استفاده از لیزر دندان برای درمان بیماری پریودنتال و بلیچینگ دندان معمولاً خون ریزی، ورم و ناراحتی کمتری را برای بیمار  در طول مدت زمان درمان به همراه دارد. به هر حال، در این حالت ممکن است در صورتی که طول موج لیزر نامناسب بوده و یا سطح قدرت استفاده شده در زمان درمان نادرست باشد، به بافت پریودنتال آسیب وارد شود. بنابراین، مهم است که دندان پزشکان دارای سطح تجربه مناسب برای اجرای این روش درمانی انتخاب شوند.

تفاوت بین سفید کردن دندان و جرمگیری دندان در چیست؟


دندان ها می توانند در اثر افزایش سن و با مصرف مکرر خوراکی های تیره رنگ مثل قهوه، چای، شراب قرمز و یا مصرف تنباکو، کدر و زرد رنگ شوند.

سفید کردن دندان، یک روش زیبایی دندان است که رنگدانه های موجود در درون دندان ها را روشن تر می کند. در حالی که جرمگیری دندان، در برطرف کردن پلاک دندان و جرم تشکیل شده بر روی سطح خارجی موثر است.

روش جرمگیری، دندان های شما را از جرم و پلاک پاک می کند و از ابتلا به بیماری های لثه جلوگیری می کند. چنانچه رنگ زیادی  بر روی سطح خارجی دندان ایجاد شده باشد،  پس از پولیش و جرمگیری، دندان ها روشن تر به نظر می رسند. اگر رنگ درونی دندان ها خیلی زرد شده باشد، تغییری پس از جرمگیری و اصلاح طرح لبخند ایجاد نخواهد شد، چون این رنگ زرد مربوط به بخش درونی  دندان است.

بهبودی و مراقبت‌های بعد از عمل


طی چند روز اول بعد از جرم‌گیری دندان‌ها ممکن است خونریزی مختصری را در اطراف لثه‌ها مشاهده کنید. این خونریزی‌ها بعد از چند روز به تدریج برطرف خواهد شد. در مراجعه بعدی خود به دندانپزشک، او وضعیت لثه‌های شما و میزان کاهش در اندازه پاکت‌های پریودنتال را بررسی خواهد کرد. اگر بعد از انجام عمل اول هنوز هم عمق پاکت‌های لثه‌ای هنوز بیشتر از ۳ میلی‌متر باشد، ممکن است عمل‌ها و اقدامات درمانی دیگری هم برای شما در نظر گرفته شود.

رعایت دقیق و مداوم بهداشت دهان و دندان و عمل به توصیه‌های دندانپزشکان در جلوگیری از بروز بیماری‌های پریودنتال ضرورت دارد. در واقع عدم رعایت این نکات می‌تواند منجر به پیشرفت بیماری و وخیم شدن شرایط آن و یا تبدیل شدن آن به یک عارضه مزمن شود که برای درمان آن چاره‌ای غیر از انجام جراحی‌های سنگین و پرهزینه نخواهد بود. اهمیت این موضوع هنگامی بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم مدارک و شواهد علمی و کلینیکی بسیار زیادی در تأیید ارتباط قوی بین بیماری‌های پریودنتال و عوارض ثانویه دیگری از قبیل بیماری‌های قلبی عروقی، وزن پایین نوزاد در هنگام تولد و زایمان زودهنگام، به دست آمده است و تعداد این مستندات علمی همچنان رو به افزایش است.

ملاحظات و توصیه‌های دیگر


برای اطلاع هر چه بیشتر شما از عمل‌های مختلف جرم‌گیری و نقش هر کدام از آنها در حفاظت از دندان‌های شما لازم است که تفاوت‌های بین این روش‌ها را بهتر بشناسید. بروساژ با پالیشینگ به معنی صیقل دادن یک سطح می‌باشد، در حالیکه تمیز کردن به معنی حذف رسوبات و ذرات خارجی از روی سطح دندان است. عمل حذف حذف پلاک، جرم و لکه‌ها از روی سطوح نمایان و نهان دندان‌ها با استفاده از جرم‌گیری و بروساژ، معمولاً با عنوان “پروفیلاکسی دهانی” شناخته می‌شود. در واقع عمل پروفیلاکسی بر روی دهان و دندان‌های سالم به منظور جلوگیری از بروز بیماری‌های پریودنتال انجام می‌شود. عمل بروساژ به تنهایی فقط به عنوان یک عمل زیبایی انجام می‌شود و هیچگونه خاصیت درمانی ندارد. با وجود آنکه خیلی از افراد و بیماران تصور می‌کنند که بروساژ معادل همان پروفیلاکسی می‌باشد و این دو اصطلاح را به صورت معادل یکدیگر به کار می‌برند، اما نباید تصور کرد که بروساژ یا پالیشینگ دندان‌ها به تنهایی می‌تواند نقش یک اقدام مراقبتی یا پیشگیرانه برای سلامت دندان‌ها را داشته باشد.

هزینه


هزینه جرمگیری دندان در مقایسه با هزینه ارتودنسی با این روش مقرون به صرفه است، همچنین این روش ایمن بوده و عوارض جرم گیری دندان هم وجود ندارد. این روش همچنین برای آماده نمودن سطح دندان برای استفاده از وسایل پروتزی و  ارتودنسی دندان و پاکسازی سطح دندان پیش از درمان با فلوئورید مفید است.

منابع:

کلینیک دندانپزشکی تهران
تبسم مهر
دکتر فلاحی
کلینیک محتشم
کلینیک سروش

دسته‌بندی نشده

پاسخ دهید

دیدگاه
نام*
ایمیل*
وب سایت*